I z malé zahrady se dá vytvořit krásné místo

I z malé zahrady se dá vytvořit krásné místo

Málokdo si dnes pořídí dům bez zahrady. K tomu, abychom mohli dům postavit, vždy potřebujeme pozemek. A když už máme možnost obehnat si náš domek zelení a vytvořit si své vlastní soukromé místo pro odpočinek a relax v přírodě, proč to nevyužít?

Zatímco dříve plnila zahrada spíše užitkovou funkci, dnes je především estetickým doplňkem. Stejně tak, jako se snažíme náš dům vybavit co nejlepším nábytkem a dozdobit vkusnými doplňky, se zahradou to nemusí jiné. Spousta lidí však bohužel plýtvá potenciálem svých zahrádek a péči o okolí domu omezí jen na zasazení trávníku, umístění zahradní houpačky či výstavbu garážového stání. Zahradu si přitom můžeme zvelebit mnoha různými způsoby a vytvořit z ní tak krásnou scenérii i příjemné místo k odpočinku.

Nejen zeleň a květiny, ale také to správné osvětlení může dodat zahradě na výjimečnosti. Díky správně zvolenému osvětlení můžeme zahradu využívat nejen ve dne ale užívat si její romantickou atmosféru také v noci. Velmi oblíbené jsou solární lampičky, které se přes den prostřednictvím slunečního světla samy dobíjejí. Dozdobit zahradu můžeme také svíčkami nebo loučemi.

Uvažovat bychom měli také o ideálním využití prostoru zahrady. Ať už máme zahradu o velikosti pár metrů čtverečních, nebo její velikost odpovídá dvojnásobku našeho domu, s prostorem bychom měli pracovat opatrně. Není vždy dobré snažit se na zahradu dostat za každou cenu všechno, co chceme. Zahrada může potom působit přeplácaně a být nepřehledná. Mnohem lepší je aplikovat minimalismus. Volný prostor mezi jednotlivými květinami a zahradním nábytkem dodá zahradě na vzdušnosti a opticky ji tak zvětší.

Dobrou službu udělá na zahradě také nějaký vodní prvek. Nemusí se jednat o rozlehlé jezírko ani velkou fontánu, pokud nemáme dostatek místa, úplně postačí například pítko pro ptáčky. Voda nejen že zahradu ozvláštní, ale každá vodní plocha také láká živočichy.

Samozřejmostí každé zahrady by mělo být také příjemné posezení, které může sloužit jednak k odpočinku a jednak k zábavě s přáteli. Při vymýšlení designu posezení bychom měli myslet také na možné výkyvy počasí a pokud možno celé posezení zastřešit. Ideálním řešením jsou v tomto případě například pergoly.