Hydroizolace vodu spolehlivě zkrotí

Hydroizolace vodu spolehlivě zkrotí

Říká se, že voda se dostane všude. Odkapává v malém množství, protéká zdivem nebo střechou domu a je neuvěřitelné, jaké dokáže napáchat škody. Proto je dobré jim předcházet a při stavbě nebo rekonstrukci domu pamatovat na kvalitní hydroizolaci.

Dlouholeté zkušenosti s izolatérstvím má Roman Žabokrtský. Vlastní firmu si založil v roce 2007, ale už od roku 1994 pracoval jako vedoucí pracovní čety u firmy Izolcentrum spol. s r. o. Rychnov nad Kněžnou. Pracoval zejména s fóliemi typu PVC-P. V roce 2006 od svého zaměstnavatele odešel, ale stále s ním na technické a materiálové bázi spolupracuje. Svoje zkušenosti zúročil při vlastním podnikání, hydroizolačních fólií na bázi PVC-P se stále drží. Dodává je svým zákazníkům, kompletuje a montuje tam, kde je potřeba. V českém stavebnictví se tento druh izolace nejvíce užívá jako izolace plochých střech, teras, balkonů, základů staveb, bazénů a zahradních jezírek. Firma Romana Žabokrtského je na svou činnost technicky velmi dobře vybavena, užívá strojní zařízení zahraniční výroby.

A proč je hydroizolace tak důležitá? Zabraňuje nežádoucímu průniku vody, tvoří ji souvislá, neprodyšná vrstva z různých voděodolných materiálů. Používá se tam, kde by voda poškodila konstrukci stavby a způsobovala by trvající vlhkost, později i zdravotně závadné plísně. Hydroizolací se například oddělují základy nebo podzemní části stavby od okolního terénu. U starších staveb se hydroizolací vodorovně oddělují nadzemní části stavby od nedostatečně izolovaných základů. Dále se užívá na izolaci vodorovných střech, teras, balkónů a také aby se zabránilo úniku vody ze zahradních bazénů a zahradních jezírek. A právě této problematice se Roman Žabokrtský věnuje. K práci používá české tradiční izolační materiály, na základní vrstvu separační a podkladní geotextilii geoNETEX M, na okraje střech a konstrukční zlomy poplastovaný plech Viplanyl. Na upevnění fólií ke střešnímu plášti si vybral kotvy ISO-TAK, vyrobené ve Švédsku, na hlavní hydroizolační vrstvu německou fólii Multiplan FG. Všechny spoje dělá horkovzdušnými aparáty Herz z Rakouska nebo Leister ze Švýcarska. Výhodou Multiplanu je jeho pružnost a odolnost, ohebnost za chladu, nízký difúzní odpor a odolnost proti prorůstání kořenů. Hydroizolace z Multipalnu se navíc dá svářením opravit i po delší době od instalace.