Elektroinstalaci je potřeba naplánovat do detailů

Elektroinstalaci je potřeba naplánovat do detailů

Stavbu domu je vždy potřeba naplánovat do nejmenších detailů. Žijeme v době, kdy si bez elektřiny nedokážeme představit běžný život a jen tiše obdivujeme naše předky, že to zvládali.

Od uvaření čaje přes vytápění až po lenošení u televize, nebo čtení si u lampičky, pro všechno potřebujeme elektřinu.

Proto už při projektování stavby je potřeba si rozmyslet, kde přesně bude jaký spotřebič, kde bude třeba zásuvka a polohu vypínačů. Sporák, myčka, topný žebřík a další spotřebiče potřebují zásuvky s větším příkonem a po dokončení stavby by bylo nemilé zjistit, že si nemáte kam zapojit noční lampičku nebo počítač. Také je dobré si promyslet, zda budete chtít venkovní elektrizované rolety, kamerový, nebo jiný bezpečnostní systém nebo elektrickou bránu, aby se s elektroinstalací pro ně mohlo počítat. Nejvíce plánování jistě zabere kuchyň a koupelna, u kterých ve chvíli, kdy se dává dohromady návrh elektroinstalace potřebujete vědět přesné rozměry a umístění spotřebičů i ostatního zázemí a uvědomit si kvůli vypínačům na kterou stanu se budou otevírat dveře a kde bude klika.

U domovní elektroinstalace jsou většinou veškeré rozvody zabudované ve stěnách, a proto je nejde později měnit. Je to celek všech spínačů, jističů, ochran i spotřebičů. Jejím základem je vždy projektová dokumentace, který realizuje projektant na základě přání klienta. Samotnou elektroinstalaci a montáže zásuvek, spotřebičů ale i třeba topných rohoží do podlah potom provádí elektromontážní firma nebo samostatní elektrikáři.

Elektřina je třeba naprosto všude a dalším významným oborem jsou průmyslové elektroinstalace, které mívají zase jiné parametry a potřeby než ty domovní.