Domy s minimálními náklady na energie

Domy s minimálními náklady na energie

Mít vlastní rodinný dům je snem každé rodiny. Nová stavba by měla splňovat všechny představy o moderním bydlení, měla by být úsporná a pohodlná. Proto je dobré se zamyslet nad všemi výhodami a negativy různých druhů staveb a zvolit tu nejlepší variantu. Největší výhodou nízkoenergetických a pasivních zděných rodinných domů je udržení tepla a zároveň snížení nákladů na vytápění. To je možné díky použití vysoce izolačních materiálů. Pasivní domy zajistí domácí pohodu bez plísní a škodlivin, protože je do nich stále přiváděn čerstvý vzduch. Jemné filtry, kterými je vzduch přiváděn, zachytí nežádoucí pyly a alergeny. Během horkých letních dnů je v pasivních domech příjemná teplota, aniž by bylo nutné instalovat klimatizaci, v zimě se v domě drží stálá teplota, takže nedochází k tepelným ztrátám. Díky důsledné izolaci majitele takového domu nepostihne růst cen energií. Maximální roční ztráta tepla je u nízkoenergetických domů do 50 kWh/m², u pasivních dokonce do 15  kWh/m². Pro srovnání, u standardních domů je roční spotřeba tepla 120 až 150  kWh/m².

Rozdíly nespočívají jen v samotné spotřebě tepla, ale také v užitých materiálech a technologiích, důležitou roli hraje i tvar domu. Základem je pečlivě zpracovaný projekt, ve kterém je zohledněn nejen typ stavby, ale také pozemek, na kterém bude dům stát. Jedině tak se dá dosáhnout optimálního tepelného zisku ze slunečního záření.

Úsporný dům by měl mít kvalitní fasádu s vysokou mírou izolace, okna z trojskly a efektivní zastínění. Dostatečnou výměnu vzduchu a zdravé vnitřní prostředí obstará systém větrání s rekuperací tepla. Topný systém musí být jednoduše ovladatelný, regulovatelný a programovatelný.

Projektování pasivních domů podléhá přísným pravidlům, návrh zahrnuje klimatické podmínky, orientaci světových stran, možnost využití solární energie a také zastínění okolními stavbami nebo terénem. Projekty nízkoenergetických domů jsou méně náročné.