Co vše zvážit při projektování elektroinstalace?

Co vše zvážit při projektování elektroinstalace?

V dnešní době je elektřina nepostradatelnou součástí každého domu. Proto by měla být elektroinstalaci věnována dostatečná pozornost jak při stavbě nového bydlení, tak při pozdějších kontrolách. Naprostým základem fungující elektroinstalace je kvalitně zpracovaný projekt, který je součástí projektové dokumentace nutné k realizaci a kolaudaci stavby. Zkušený projektant vám poradí s rozmístěním zásuvek a rozvodů, ví, jak předejít případným komplikacím a je znalý platné legislativy. Pokud stavíte dům svépomoci, ať už z finančních důvodů nebo z vášně ke kutilství, rozhodně se bez potřebného vzdělání do práce s elektřinou nepouštějte a nechte ji na odbornících.

Při tvorbě projektu je nutné zvážit, co od elektroinstalace očekáváte a jaké jsou vaše potřeby – chcete klasickou či inteligentní elektroinstalaci, kolik spotřebičů plánujete používat, jaká by měla být spotřeba energie? V neposlední řadě hraje důležitou roli také váš rozpočet a vysněný design domu. Nejčastější rada, se kterou se při projektování setkáte je myslet na dostatek slaboproudých zásuvek. Slaboproud je, na rozdíl od silnoproudé elektroinstalace, do které spadají rozvaděče zásuvek a světel či hromosvod, využíván k připojení telefonu, televize, internetu nebo zabezpečovacích systémů. Vaše potřeby a představy o bydlení a rozmístění nábytku se mohou v průběhu života měnit, proto je lepší mít po celém domě nevyužité zásuvky než později zakopávat o nevzhledné kabely. Dalším důležitým bodem funkčního bydlení je vhodné osvětlení. Věnujte pozornost nejen jeho rozmístění, ale i výběru žárovek, které můžou šetřit vaši peněženku i zrak.

Stále více novostaveb vyžaduje bleskově se vyvíjející inteligentní elektroinstalaci. Ta dokáže řídit osvětlení, ovládat rolety i žaluzie, regulovat vytápění a klimatizaci a dálkově ovládat spotřebiče i ve chvíli, kdy nejste doma. Vývin nových technologií se posouvá každým dnem, a tak už dnes díky snímačům vypne tato elektroinstalace topení tam, kde se zrovna větrá, zavře při dešti střešní okna, dokáže natáčením lamel rolet či žaluzií regulovat teplotu v místnosti či simulovat vaši přítomnost, zatímco jste na dovolené. Jedná se samozřejmě o nákladnější variantu, kterou je nutné při projektování vzít v potaz.