Co vše obnáší elektroinstalace?

Co vše obnáší elektroinstalace?

Ať už stavíte nový domek nebo jste jen unavení z všudypřítomných prodlužovaček, nestrategicky rozmístěných vypínačů a nedostatku zásuvek, budete potřebovat novou elektroinstalaci. Ta je základem každé stavby i rekonstrukce staršího domu – bez elektřiny se můžete rozloučit se spotřebiči, osvětlením, ale v dnešní době i kotlem na vytápění. Elektroinstalace začíná vždy návrhem projektanta, který po konzultaci s investorem vymýšlí nejefektivnější řešení, které později zpracuje elektrikář. Jelikož je práce s elektřinou velmi nebezpečná, bez patřičného vzdělání se do ní rozhodně nepouštějte sami

Naprostým základem pohodlného a pěkného bydlení je dostatek zásuvek. Mnoho lidí tento aspekt podceňuje a musí se pak vypořádávat s nepřeberným množstvím prodlužovacích kabelů, které se jen těžko ukrývají, ničí estetiku interiéru a pro obyvatele domu vytváří překážkovou dráhu. Dalším podstatným bodem je dostatečné osvětlení v domě. Zrakem přijímáme většinu informací a nechceme ho jistě využívat jen přes den – myslete tedy na to, že v zimě se stmívá už odpoledne nebo na to, že světlo z oken dosáhne jen někam. S výběrem vhodných žárovek si nechte poradit, jejich vývoj jde rychle dopředu a běžné žárovky se v dnešních novostavbách už nevyužívají.

Samotná realizace rozvodů probíhá postupně. Nejprve jsou do stěn instalovány vodiče, poté se osazují a jsou propojeny konkrétní „krabice“. Dílčí zásuvky, vypínače a svítidla se instalují až když je hotová omítka a stěny vymalované. Zásadním bodem pro elektroinstalaci je normovaná skříň, která obsahuje hlavní jističe. Z ní je teprve elektřina rozvedena do domu. Bývá umístěna na snadno dostupném místě, tedy mimo interiér domu.

Jednou z nepříjemných komplikací, které se mohou při instalaci objevit je poddimenzování zásuvkových okruhů. Ty totiž nebudou schopné zvládnout nové zátěže a neustále by vypadávaly jističe. Pro správné fungování elektroinstalace je tedy potřeba mít především kvalitní návrh, který s daným zatížením počítá.