Bydlíte ve starém bytě? Zjistěte si stav své elektroinstalace

Bydlíte ve starém bytě? Zjistěte si stav své elektroinstalace

Pokud bydlíte ve starším domě či bytě, jsou na místě úvahy o rekonstrukci elektroinstalace. Přestože se jedná o směsici drátů a vodičů, které jsou schované ve stěnách a nejsou na první pohled viditelné, stárnou stejně jako všechno ostatní – možná dokonce rychleji. Pokud jste se nastěhovali do bytu, který je pro vás sice nový, nicméně pár dalších majitelů už si zažil, může se stát, že budete mít časem problémy se správným fungováním elektřiny.

Čerstvou výmalbou a koupí nového nábytku našemu bytu sice vdechneme nový život, nicméně bez kvalitních základů, mezi které patří právě rozvody elektřiny, se nám v něm moc dobře bydlet nebude. Zastaralá elektroinstalace může způsobit časté elektrické zkraty, závady nebo dokonce i požár. Důvod je přitom docela jednoduchý.

 

Kabely dříve instalovaných elektroinstalací byly vyráběné z hliníku, který si však žádá pravidelnou a pečlivou údržbu. V opačném případě může přestat dostatečně odolávat elektrickému zatížení, což má za následek zmíněné zkraty a špatnou funkci elektrických rozvodů. Vzhledem k tomu, že se elektroinstalace nachází ve stěnách či lištách našeho příbytku, není reálné, abychom se o hliněné dráty patřičně starali a zamezili tak přetížení vodičů. Přetěžování nepomáhá ani neustále se zvyšující výkon elektrických spotřebičů a požadavků na funkci rozvodů elektřiny v domě, který s vývojem nové elektroniky neustále stoupá.

Nejlepší je, když spojíme rekonstrukci elektroinstalace s celkovou rekonstrukcí bytu. Vystěhování nábytku a vrtání do stěn se nevyhneme tak ani tak a je lepší, si tyto nepříjemné záležitosti odbýt naráz. Na druhou stranu, pokud jsou vaše elektrické rozvody v katastrofálním stavu, nemusí se vyplatit s jejich rekonstrukcí čekat dvě léta, než si našetříte na celkovou rekonstrukci bydlení. Ne nadarmo se proto většina lidí rozhoduje pro výměnu elektroinstalace ještě před nastěhováním.

 

Pokud si nejste jisti, v jakém stavu se vaše elektroinstalace nachází, a jestli je už zralá na kompletní výměnu, nechte si nejprve provézt její revizi. Kvalitní elektrorevizi vám může udělat firma Jakš Elektro, která se specializuje na veškeré elektroinstalační práce. Poté, co firma zhodnotí stávající stav vaší elektroinstalace s ohledem na platné normy a vaše potřeby, může vám navrhnout celkový plán rekonstrukce. Odborníci vám také sdělí, jaké části elektroinstalace je třeba vyměnit a přizpůsobí rozvržení zásuvek a vypínačů v interiéru vašim potřebám. To je také důvodem, proč je dobré dělat rekonstrukci elektrických rozvodů ještě před tím, než se do domu či bytu nastěhujeme. Rozmístění nábytku potom nebudeme muset přizpůsobovat rozestavení nábytku starých majitelů a můžeme si vše udělat po svém. S firmou se dále domluvíte, zda chcete vést novou elektroinstalaci lištami, nebo ji zabudovat do stěn.