Bezpečnost komínů

Bezpečnost komínů

Jen během letošního roku vypuklo více než 35 požárů kvůli problémům s komíny. Co hrozí za nebezpečí a jak jim můžeme předcházet? Mezi nejčastější příčiny požáru se řadí nahromadění sazí nebo dehtu. Dehet vytváří na stěnách tlustou mazlavou vrstvu a má ještě vyšší hořlavost než saze, navíc prosakuje zdivem a vytváří černé skvrny na stěnách. Dalším velmi častým problémem je špatné těsnění komínu. K tomu dochází buď kvůli špatnému připojení kouřovodu, nebo špatným technickým stavem. I kouřovod a komínové vložky mohou ohořet, korodovat a postupně se rozpadají do komínu, čímž ho ucpávají a kvůli špatnému spalování pak hrozí otrava oxidem uhelnatým.

Jak se ohni a riziku otravy vyvarovat? Hlavní je pravidelná údržba kotle i komínu a využívání správných topiv. Avšak ani to nemusí stačit, protože staré zděné komíny dnes nevyhovují žádnému typu spotřebiče a je nutné je rekonstruovat.  Nejčastějším druhem rekonstrukce je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Navíc nerezové vložky mají mnohem menší odpor a spaliny tak komínem procházejí mnohem snadněji a neusazují se saze. Vnitřní průměr komínu však může být pro vložkování nedostatečný a v tom případě je nutné přistoupit k vrtání komínu.

Jádrové vrtání komínu je nejčastěji potřeba ke zvětšení průměru komínu, v případě že komínový průduch netěsní nebo když je komín zadehtovaný. Vrtání komínu je oproti frézování mnohem spolehlivější a jistější. Při frézování je vysoké riziko rozbití komínu, fréza nepřekoná železobetonový překlad a průduch není nikdy tak rovný, jako když se použije jádrové vrtání. Jádrovým vrtáním lze navíc odvrtat všechny druhy materiálů cihly, beton ale i všechny druhy komínových vložek. Tato technika je velmi šetrná, bezpečná, bezprašná a rychlá. A bezpečnost není nikdy radno podceňovat, i z toho důvodu jsou povinné revize komínů.