Družstevní bydlení jako alternativa k hypotéce

Družstevní bydlení jako alternativa k hypotéce

Jste mladá rodina, která sní o tom, že bude mít vlastní byt, ale při současných cenách nemovitostí nedosáhnete ani na minimální částku pro hypotéku? Nebo se takového závazku jako je hypotéka bojíte a s nástupem na mateřskou dovolenou byste ji nezvládli celou financovat? Přitom však nechcete bydlet v bytě, kde platíte celý život nájem, ale nikdy nebude váš? Potom je pro vás ideální alternativou dříve tolik populární a dnes opět moderní družstevní bydlení. To je ideální pro všechny, kteří hledají nový byt, který jednou bude jejich, bez hypotéky.

Družstevní bydlení funguje tak, že úvěr u banky si bere celé družstvo. Abyste se stali členem družstva, musíte uhradit takzvaný členský vklad, který má hodnotu 25-35% celkové ceny bytu. Zbylá procenta z ceny bytu poté družstvu splácíte v rámci nájemného po dobu následujících 20-25 let. Poté co částku uhradíte, není vůbec problém převést byt do vašeho osobního vlastnictví. Družstvo bývá mnohem vstřícnější než banka, a zatímco v bance by řada lidí, jako například právě mladé rodiny, singles, nebo i senioři na hypotéku nedosáhli, financování družstevního bydlení je možné zajistit i jinak. Družstevní bydlení má i další výhodu, nemusíte si vůbec lámat hlavu se správou, správu bytových domů totiž zajišťuje družstvo.

Bytovou výstavbu, prodej a správu družstevních bytů zajišťuje například stavební bytové družstvo Stavbař. To realizuje projekty družstevního bydlení již od roku 1996 a svým rozsahem služeb a počtem členů se řadí mezi největší bytová družstva nejen v Praze ale v celé České republice. S převodem bytů svých členů do osobního vlastnictví má družstvo Stavbař bohaté zkušenosti, bylo v 90. letech jedno z prvních družstev, které tuto službu zavedlo.